Proč vznikají kuří oka

Kuří oka se obvykle projeví jako následek nevhodné obuvi. Bývají totiž výsledkem odumřelé a zrohovatělé kůže v menších oblastech vystavených tlaku a tření. Na rozdíl od mozolů se kuří oka obvykle nacházejí na vystupujících kostech, zejména na kloubech.

Někteří lidé si pletou kuří oka s bradavicemi. Na rozdíl od bradavic se kuří oka vyskytují jenom na prstech nohou nebo chodidlech a nejsou přenosná. Projevují se zesílenou kůží žlutošedivé barvy, která má kruhovitý, hladký tvar. Dalším důležitým ukazatelem je i to, že na rozdíl od bradavic po odstranění nekrvácejí.

Nejběžnější příčinou jejich vzniku je špatně padnoucí obuv, která tlačí na kůži. Jakmile si obstaráte pohodlnou obuv, která netlačí a nedře, všechna již utvořená kuří oka by měla zmizet.

Každý, kdo měl kuří oko, ví, jak dokáže komplikovat chůzi. Jako první pomoc fungují takzvané gelové náplasti: jsou to měkké polštářky, které nalepíte na kůži. Po odstranění příčiny potíží je čas začít s léčbou kuřího oka. Postup je stejný jako u bradavice.

Kuří oka se více objevují u žen, především kvůli jejich zálibě v nošení nepohodlných bot. Rájem pro kuří oka jsou především vysoké boty s úzkou špičkou, které znatelně stlačují malíček a palec.

Nejčastější typy kuřích ok

 • tvrdé kuří oko - vytváří se především na plosce nohy pod hlavičkami záprstních kůstek nebo také nad zakřivením prstů
 • měkké kuří oko - tvoří se mezi prsty

V prvním případě vznikají problémy v důsledku narušené statiky a nevhodné obuvi. V druhém případě nese za stav nohy plnou odpovědnost špatná obuv.

Příznaky a projevy kuřího oka

Poznáte ho jednoduše. Jedná se o žlutošedě zbarvený útvar asi 3-12 mm velký. Bolest způsobuje čep zanořený pod povrch, který tlačí na kost. Lehkým poškrábáním se kuří oko začne lehce drolit, zbělá a na omak zdrsní.

Při tlaku na kuří oko se špička ztvrdlé kůže uvnitř dotýká nervů v podkoží a vyvolává velmi silnou, nepříjemnou bolest. Tento otlak míří do zdravé tkáně a neustále ji bolestivě dráždí.

Prevence kuřího oka

 • nošení vhodné obuvi
 • pravidelné obrušování plosek nohou pemzou
 • jemná masáž chodidel, která se potřou směsí krystalového cukru s olivovým olejem - chodidla zůstávají jemná bez ztvrdlé kůže

Způsoby léčby

Léčba či odstranění kuřího oka je spíše prací pro zručného pedikéra než pro lékaře. Jde o celkem bolestivý zákrok. Pedikér kuří oko jednoduše seřízne ostrou žiletkou, skalpelem nebo nožíkem a přelepí speciální náplastí určenou pro kuří oka. Poté se na postižené místo nanáší vhodná mastička.

Existuje také laserové odstranění kuřího oka, tato metoda je rovněž velmi bolestivá.

Můžete se pokusit odstranit kuří oko sami doma. Nejprve vyměňte boty, které kuří oko způsobily, za volné a pohodlné. Můžete také použít ortopedické nebo gelové vložky. Postižené místo poté potírejte citronovou šťávou, ve které rozmačkáte stroužek česneku. Osvědčené jsou také koupele chodidel v horké vodě s mořskou solí nebo v roztoku octa a teplé vody.


Máte i vy zkušenosti s kuřími oky? Jak jste se jich zbavili?

Proč vznikají kuří oka patří do témat
 • odstranění Lucie 06.04.2011 18:28:21

  Od mala sem na kuří oka trpěla, dělali se mi i když bylo léto a já chodila v pohodlných sandálích...byla jsem asi třikrát na pedikůře s tím, že mi to zmrazí a seškrábne...pomohlo to, ale vždy se mi udělalo kuří oko o kousek dál. Někde jsem se dočetla, že když se nevytrhne s kořenem nikdy se kuřího oka nezbavíte, proto jsem podstoupila chirurgické odstranění, bolelo to, mám jizvu, ale jsem ráda, že jsem do toho šla od té doby mám pokoj....

  • odstranění kuřího okaRe: odstranění anna 03.05.2016 13:49:18

   chci se zeptat zda bolí odstranění kuřiho oka když je to umrtvené?mám strch

  • Re: odstranění Raduš 16.02.2012 16:38:53

   Prosím Vás ,chcic se zeptat,jestli to odstranění kuřího oka pedikérem bolí a nebo jenom záleží na tom ,kdo to a jaký má přístroj na to?

 • jkhfrh 23.01.2012 21:39:48

  NO nwm ja jsem s davala napslasti a pakkkkkkkapakkkkk uz ji ma porad :(

 • Gel andulka 23.09.2010 14:26:27

  Nechcete vyzkoušet OK Gel ? je dezinfekční čistě z bylinek .
  Pomáhá při odstranění bradavic , kuřích ok ,mozolů a je výborný na klíštata.
  Já trpím na opary ,ale téměř nevím co to opar je,
  Gel zklidnuje i štípance , odřeniny , popáleniny a mírní modřiny.
  Kdyby Vás zajímalo více tak mě napiště a ráda Vám poradím ařeknu více vavrinova.anna[at]seznam.cz

  • Re: Gel janka 16.01.2011 10:51:50

   chcela by som sa spytat mam andulku a na ociach a okolo zobacika ma bradavice chcela by som vediet ako jej pomoct davala som jej borovu vodu ale moc jej to nepomaha a odstranenie chirurgicky veterinarom mi povedal ze jej moze aj vypichnut oci ale ze to moct nechce spravit lebo ma male oci ze jej moze ublizit poradite mi ci sa da kupit nejaky roztok alebo nieco aby jej to zmizlo vopred dakujem

 • laser petra 27.08.2010 18:55:18

  ano ,je bolestivá,měla jsem ji na křečové žíly auž bych na to nešla tímhle způsobem ,a ani mi to nepomohlo,nejlepší je klasická operace,llaserem už nikdy nic

 • Laser bolí? Anežka 27.08.2010 08:14:23

  Jak je možné, že je laserová metoda bolestivá? To by mě nikdy nenapadlo...


Adresář

Diskutujte na téma Bolest a další příznaky

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku