Péče o chodidla

Průměrný člověk ujde za svůj život vzdálenost rovnající se trojnásobku obvodu zeměkoule. To je pořádná zátěž na 26 kostí, 33 kloubů a více než 100 šlach, vazů a svalů, které dohromady tvoří chodidlo.

V nedávném průzkumu 53 procent respondentů uvedlo, že jejich bolest chodidel je natolik vážná, že je omezuje při denních činnostech. V průměru se u lidí bolest rozvíjí v šedesáti letech, ale může začít již ve dvaceti nebo třiceti. Krom žen, které pravidelně chodí na pedikúru, se většina lidí o svá chodidla moc nestará.

Spousta lidí si myslí, že bolest chodidel je součástí procesu stárnutí a snaží se ji akceptovat. Toto není vždy vhodný přístup. Musíme si uvědomit, že třebaže jsou některé problémy nevyhnutelné, jejich postup se dá zpomalit.

Nejběžnější potíže s chodidly, které se častěji objevují a zhoršují s přibývajícím věkem, jsou artritida, plantární fasciitida (zánět vazivové tkáně obklopující chodidlo), puchýře a plísně. Následující odstavce vám pomohou posoudit, zda byste s přibývajícím věkem měli více dbát na preventivní opatření.

Jste obézní?

Síla, která působí na vaše chodidla, je přibližně rovna 120% vaší hmotnosti. Obezita významně zvyšuje namáhání všech podpůrných struktur chodidla. Může vést k plantární fasciitidě a bolavé patě nebo v horším případě ke kladívkovým prstům. Riziko je o to větší, trpíte-li cukrovkou.

Máte špatný krevní oběh?

Pokud trpíte periferní arteriální chorobou - zúžení žil v nohách - vaše chodidla jsou více náchylná ke vzniku problémů. Je asi zbytečné zmiňovat, že kouření ke zlepšení daného problému rovněž nepřispívá.

Jste diabetik?

Protože jsou nejdále od srdce, jsou chodidla první částí těla, kde se projeví potíže způsobené špatným krevním oběhem a ztrátou citu. To může vést ke špatnému hojení ran, které v nejhorším případě končí amputací postižené části. Diabetici by na kontrolu svých nohou měli dbát zvýšený důraz a vyhnout se botám, které tlačí a způsobují odřeniny.

Objevily se ve vaší rodině problémy spojené s chodidly?

Rodinná anamnéza je asi nejlepší vodítko k objevení potencionálních problémů.

Máte ploché nohy nebo naopak vysokou klenbu?

Ploché chodidlo má nízko položenou klenbu a způsobuje nadměrné překlápění směrem dovnitř. Způsobuje natažení a tím oslabení šlach a svalů. To může končit až zánětem šlach nebo artritidou. Vysoká klenba je tuhá a špatně tlumí nárazy. Tím se zvyšuje tlak na patu a přední části chodidla, stejně jako na kolena, boky a záda. Lidé s vysokou klenbou by měli vyhledávat měkké a prostorné boty a naopak pro lidi s plochými nohami je vhodná obuv s tvrdší vnitřní částí podešve. Na škodu nejsou ani ortopedické vložky.

Nosíte vysoké podpatky?

S vysokými podpatky soustředíte tlak na patu a přední část nohy. Podpatky způsobují degeneraci chodidla, kladívkové prsty, poškození kloubů a žil v nohách. Snažte se nenosit podpatky vyšší než 2 až 4 centimetry.

Choďte na procházky!

Pravidelné procházky jsou krom řady jiných pozitiv i jedním z nejlepších způsobů, jak procvičit svaly a šlachy chodidel a udržet je v dobré kondici.

Péče o chodidla patří do témat
  • bolest klemby roman 02.03.2011 20:59:40

    Dobrý den,
    chtěl bych poradit jak mám léčit padající klembu na noze?A blesti s ní spojené? Děkuji za odpověd na můj e-mail
    Roman

  • Obezita novina 29.12.2010 22:10:40

    Vysoké podpatky dávno nenosím, na procházky musí být ty správné boty a to správné počasí, jinak se cítím dobře i doma...

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskutujte na téma Bolest a další příznaky

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku