Sedavé zaměstnání a jeho důsledky

Není zcela naší přirozeností sedět každý den minimálně osm hodin u počítače. Nemůžeme se tedy divit, že na sobě po vykonané kancelářské práci pociťujeme různé neduhy a stěžujeme si na mnohá trápení. Co mezi ně patří a jim lze předcházet? Je snad jediným řešením změna zaměstnání?

Mezi nejtypičtější potíž sedavého zaměstnání patří bolesti zad. Ty však nejsou výlučně vázány jen na charakter této práce, ale lze již v dnešní době hovořit o civilizačním onemocnění. Velkou část svého života strávíme sezením a je tedy důležité se již od mládí snažit předejít problémům se zády. Péči o ně rozhodně nenechávejte až na dobu, kdy to již bude opravdu k nevydržení. Pokud se vás již tyto obtíže dotkly, neváhejte si nechat poradit od lékaře či přímo fyzioterapeuta. Ten vám může doporučit konkrétní cviky, které obtíže zmírní a protáhnou ztuhlé svaly. V práci využijte doslova každou příležitost k tomu, abyste se prošli, zvedli se ze židle a protáhli se.

Velmi důležité je taktéž sedět na kvalitní židli a zaujmout takovou polohu, která našemu tělu vyhovuje. Toto již neovlivňuje jen stav našich zad, ale dá se tak předejít také bolesti rukou. Měli byste poskytnout oporu loktům, zápěstí by měla být narovnaná a neměla by se opírat o podložku. Klávesnice by měla být umístěna na stole. Pokud je totiž položena na  výsuvné části nábytku, při psaní nemají lokty dostatečnou oporu.

Pravidelně si do pracovní doby zařazujte přestávky. Choďte do práce a z práce pěšky aspoň část cesty, pokud to máte dále. Schody vyjděte po svých kdykoliv je to jen možné. Protáhnout se můžete i v době, kdy čekáte na okopírování dokumentů. Na oběd si klidně dojdete kousek dál. Nepiště e-maily kolegyni do vedlejší kanceláře a zaběhněte si za ní osobně.

Velmi častým problémem sedavého zaměstnání bývá též nadváha. Příbytek hmotnosti je zjevný zejména v oblasti stehen a hýždí. Nic nezlepšíte tím, pokud po příchodu z práce usednete doma na pohovku a pustíte si televizi. Řešit tento problém lze nejlépe cvičením a pravidelnou stravou. Domluvte se s kamarádkou či známým, že si po práci zajdete zacvičit. Ať již půjde o aerobik, jógu či plavání, budete se na to moct těšit již v průběhu celého dne a mimo jiné se tím po práci uvolníte, zrelaxujete a přijdete na jiné myšlenky. I během víkendu si naplánujte nějakou aktivitu a vyražte do přírody. Jistě to ocení partner, děti a třeba i domácí mazlíčci.

Nejspíš to známe všichni, když se člověk zabere do práce a potřebuje honem něco stihnout, často se stane, že třeba vypustí oběd. V práci pak zůstáváme až do večera a zvykneme si sníst půlku obsahu lednice okamžitě po příchodu domů. Není třeba říkat, že našemu zdraví tím dvakrát neprospíváme. Snažte se během dne dopřát si lehké a pravidelné stravování. Do práce si nakupte zásoby ovoce, zeleniny a mléčných výrobků, které si dopřejte i v průběhu dne ke svačině. Zároveň je třeba myslet na pravidelný a dostatečný přísun tekutin. Vodu si postavte do své blízkosti a napijte se, kdykoliv vás to jen napadne.

Čas od času si můžete dopřát masáž. Pokud váš zaměstnavatel nabízí různé výhody v podobě slev na sportovní vyžití či prevenci zdravotních obtíží, neváhejte je využít. Myslete též na správné dýchání a uvolnění. Pro vlastní klid na duši se vyplatí být pozitivně naladěn a nenechat se jen tak něčím vystresovat. Každý den si najděte chvíli jen pro sebe. Je jedno, zda v tento moment budete jen odpočívat či si třeba zajdete na procházku. Jen se snažte odpoutat myšlenky od práce a uklidnit napjaté nervy.

A jak s tímto problémem bojujete vy?

Sedavé zaměstnání a jeho důsledky patří do témat
 • holka 17.03.2016 11:22:27

  Pokud mate sedavé zaměstnání a přináší to zdrav problémy nejlepší bude najít si práci jinou. Pokud ,ale vás práce kterou děláte baví nebo máte pocit ,že jiné místo neseženete,snažte se občas aspoň trochu protáhnout ,projít,udělat pár ,dřepů.

 • otoky Renáta 12.05.2009 09:07:51

  Poslední dobou mi otékají nohy, když večer přijdu mám je jako konce a bolí:(.Koupila jsem si zdravotní podkolenky a začala jsem chodit na manuální lymfodrenáž. Není to nejlevnější, ale po tom se cítím jako znovuzrozená.Takže vřele doporučuji:)

  • Re: otoky Eva . 20.11.2011 16:10:02

   Zdravím vás dámy,četla jsem si vaše příspěvky,a měla
   bych pro vas řesení.Tělo jsme dostali jenom jedno a
   proto se o něho musíme dobře starat.

 • sesezi u pocitace Alice 23.06.2009 17:23:06

  Ja travim u pocitace kolem 9 hodin denne, a zacatkem roku jsem zacala mit strasne problemy s ocima, bolesti hlavy a o bolesti zad. Po rehabilitaci se mi vse opet vratilo. No a nezbylo mi nic jineho nez opravdu se sebou neco delat. Zacala jsem 2× tydne chodit plavat a vrele vsem doporucuji. Je to super relax a bolesti ustupuji. Vzdycky mi to doda spousta energie. :-)

 • sezení u PC Jarmila 18.05.2009 19:35:01

  Dobrý den, také mám sedavé zaměstnání u PC, takže se hodně snažím pohybovat, ale poslední dobou mám problémy s bolestí krční páteře a z toho se mi motá i hlava, lékař mi dal nějaké prášky ale nevím zda mi tato chemie pomůže, možná by to chtělo spíše masáže, no uvidím, zda se to zlepší. Jarča

 • otoky Táňa 16.05.2009 07:41:00

  Když jsem v práci 12 hodin a z toho 10 hodin sedím za stolem u PC a pracuji … večer, když příjdu domů … je to příšerné. Nohy v kotnících oteklé … bolí … nejlepší relax je si dát nohy na „stůl“ a jen tak odpočívat. Krční páteř taky dostává zabrat, v posledních 3 měsících mě zlobí hodně, chodila jsem na elektroléčbu, masáže … nic nepomáhá – začínám být z toho zoufalá !

 • otoky Lejla 12.05.2009 22:10:06

  Souhlasím, mám podobné problémy. K lymfodrenážím a kompresivním punčochám jsem si přidala sport. Supr kombinace


Adresář

Diskutujte na téma Bolest a další příznaky

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku