Fantomové bolesti

Fantomové bolesti jsou v medicíně velmi zvláštním fenoménem. Fantomové bolesti se objevují po amputaci končetin. Ač to působí velmi zvláštně, člověk vnímá bolestivé vjemy v končetině, kterou již nemá. Tyto pocity jsou naprosto reálné.

Fantomové bolesti se neobjevují pouze po amputaci končetin, ale třeba i po vytržení zubu či odstranění prsu. Projevují se krátkou vystřelující bolestí nebo bolestí podobné bolesti při úrazu v části končetiny (těla), která již neexistuje.

U šedesáti procent pacientů se fantomové bolesti objevují do týdne po operaci. Jsou ale případy, kdy se projeví po měsících nebo dokonce letech.

Někdy se také může objevit brnění, svědění nebo pocity horka či chladu. Tyto projevy lékaři označují jako fantomové pocity. Při fantomových pocitech může mít člověk dojem, že pohybuje prsty, které nemá, nebo třeba dokáže říci, ve které poloze je jeho amputovaná noha.

Padesát procent pacientů po amputaci zažije pahýlovou bolest. Pahýlová bolest je bolest přímo v místě pahýlu, který zůstal po amputaci.

Příčiny fantomových bolestí

Dříve se fantomové bolesti vysvětlovaly zejména tím, že při operaci došlo k přerušení nervu v jeho průběhu. Tím se začala do mozku vysílat informace o bolesti, která byla však lokalizována do části těla, odkud měl příslušný nerv před amputací informace skutečně přivádět. Pacient pak tedy vnímal neexistující část svého těla.

Nyní se vše vysvětluje spíše tím, že v mozku jsou zafixovány informace o částech těla a po tak radikálním a nečekaném zákroku, jakým je amputace, se centrální nervová soustava nedokáže okamžitě přizpůsobit.

Existuje také vysvětlení, které vychází z teorie nehmotného těla, na které je postavena čínská medicína. Léčebný způsob čínského lékařství je neviditelný, přesto již tisíciletí úspěšně léčí neduhy fyzického těla. Když – podle čínské medicíny – přijde člověk o nějakou fyzickou část svého těla, energie tkáně a akupunkturní body zůstávají. Proto mohou přetrvávat i bolesti.

Odstranění fantomových bolestí

Obvykle po určité době dochází k ústupu těchto bolestí i dalších nepříjemných pocitů. Jen malé procento lidí trpí trvalými fantomovými bolestmi. V takovém případě existuje několik možností, jak tyto bolesti odstranit:

 • operace – operativní úprava pahýlu, při které se zkrátí nervy a tkáně
 • farmakoterapie - antidepresiva, analgetika a další léky, vždy individuálně podle potřeb pacienta
 • speciální gymnastika
 • ergoterapie, fyzioterapie
 • nošení protézy – především používání myoelektrické protézy pomůže mozku zvyknout si na novou situaci a přizpůsobit se jí
Fantomové bolesti patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskutujte na téma Bolest a další příznaky

Píšeme jinde
 • Recept na jahodový koláč krok za krokem

  Recept na jahodový koláč krok za krokem

  Sezóna jahod pokračuje, a tak si dnes upečeme svěží koláč, který jahodami doslova přetéká. Fotorecept krok za krokem.

 • Propadněte rychlému zavařování a připravte si zdravé marmelády a zavařeniny

  Propadněte rychlému zavařování a připravte si zdravé marmelády a zavařeniny

  V dnešní době je výroba vlastních domácích pochutin určených ke konzumaci čím dál oblíbenější. Pro své děti a koneckonců ani pro sebe nechceme kupovat ošizené marmelády a zavařeniny, které jsou plné "éček" a nikomu nechutnají. Ty kvalitnější výrobky bývají často předražené, a tak udělají velkou díru do peněženky. Zvlášť pokud jste zvyklí konzumovat tyto produkty několikrát do týdne. Domo-elektro a jejich zavařovací hrnce vykonají téměř veškerou práci za vás!Zdravě.cz na Facebooku