Chronická bolest

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Bolest lze definovat jako ochrannou funkci organismu, která má svůj význam. S bolestí je spojována valná většina dosud známých onemocnění. Bolest se však může stát nemocí sama o sobě, čímž ztrácí svou pozitivní, ochrannou funkci a je třeba přistoupit k jejímu řešení jako u každého jiného onemocnění.

Pokud bolestivý vjem přetrvává, např. i po zahojení úrazu, trvá déle než 3-6 měsíců a jeho původ je těžko odhalitelný, mluví se obvykle o syndromu chronické bolesti.

Příčiny chronické bolesti

Na rozdíl od akutní bolesti, která vypovídá o přítomnosti fyziologického problému, jako je úraz, onemocnění apod., chronický vjem pocitů bolestivosti je samotným onemocněním, kterému žádné tyto potíže předcházet nemusí. Je proto obvyklé, že ani zdlouhavá vyšetření často nesměřují k přesné diagnóze.

Syndrom chronické bolesti je spojován s určitým narušením psychiky, neboli patologického narušení vnímání a dalších psychických procesů.

Příznaky chronické bolesti

K základním symptomům chronické bolesti patří:

 • bolest bez vzestupné tendence, tedy nezesilující, avšak trvající měsíce i roky
 • vymizení bolesti během spánku, její zesílené příznaky při probuzení
 • bolest je stálá (palčivá, svíravá) nebo se projevuje formou záchvatů
 • bolest může nápadně zesilovat v některých polohách, např. vsedě nebo vleže
 • bolest je pacientem těžko popsatelná, může se měnit oblast jejího výskytu
 • bolest se může objevovat kdekoliv, nejčastěji však v oblasti břicha, pánve, zad, hlavy a srdce
 • bolest provází prohlubující se deprese, pocity beznaděje, negativní vlivy na emocionální oblast člověka

Terapie – symptomatická léčba chronické bolesti

Diagnóza se obvykle stanoví na základě subjektivních pocitů nemocného, neboť v tomto případě nejsou možná laboratorní vyšetření, která by syndrom chronické bolesti přesně určila či nějak hodnotila. Samotná léčba proto spočívá v možnostech snížení bolesti, či v jakémsi otupění neustálého a nevysvětlitelného vnímání bolesti. Používají se obvykle léky – analgetika.

Problematikou výskytu syndromu chronické bolesti se zabývá řada odborníků z oblastí několika odvětví medicíny (včetně psychologie) po celém světě. Přesto můžeme říct, že věda má v tomto případě ještě mnoho k objevování.

Jsou známé případy zoufalých pacientů, neodbytných ve svých požadavcích na nekonečná vyšetření, léčebné procedury nebo dokonce operace. Při projevech chronické bolesti vzniklé např. po úrazu končetiny, kdy se bolest objevuje pouze v dané končetině, ale i po úplném zahojení, bez zjevných komplikací, mluvíme o tzv. komplexním bolestivém syndromu, který rovněž přetrvává roky. Tento syndrom se může objevit např. i po amputaci nohy, jedná se o tzv. fantomové bolesti.

Chronická bolest patří do témat
 • bolest zad Blanka 09.11.2013 09:52:03

  Dobrý den. Měla jsem chronické bolesti zad a později bolest postupovala do pravé nohy. Nepomohla rehabilitace ani medikace. Na doporučení p***** jsem v dubnu zkusila hypno. terapii. Je listopad a bolesti výrazně ustoupily.
  Zdraví Blanka

 • chronická bolest a akupunktura Jarka 04.09.2013 22:39:03

  Dobrý den.Je mi 48let a mam težkou skoliózu páteře.od 6let chodim po rehabilitacích.Následovalo sádrové lúžko,různé druhy korzetú a s věkem se přidávaly i dolesti plotének a kyčlí.Nadváhou netrpím 171cm a 58kg.Největší bolesti jsou hlavy.Trpim na migrény a velké potíže jsou i s rameny.V březnu tohotu roku jsem začla mít problém s pravym ramenem.Diagnoza - zmrzlé rameno.Hybnost ruky postupně menší,až jsem s ní přestala hýbat uplně.V srpnu jsem byla na operaci,dělali mi redres a rameno mi v narkoze ,,prokřupali"až nahoru.Bylo to dost bolestivé a ty bolesti trvají dodnes.Bez práškú na bolest se neobejdu a na noc,abych si aspoň trochu odpočinula beru prášky na spaní.Ty pomůžou jen na 3hod.pak mě probudí prudká bolest.Každý den chodim na rehabilitaci a cvičim s rukou i doma.Je to nepříjemná a dlouhodobá bolest.Chtěla bych se zeptet,jestli pomůže akupunktura.
  Děkuji Jarka


Adresář

Diskutujte na téma Bolest a další příznaky

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku