Bolest jako choroba

Každý z nás někdy zažívá bolest. Většinou ji bereme jako signál, že s naším tělem není něco v pořádku. Existuje ale bolest jako nemoc. Je to chronická bolest. Co je vlastně bolest a jak ji rozdělujeme, o tom si povíme v dnešním článku.

Bolest definujeme jako nepříjemnou pocitovou zkušenost spojenou se skutečným nebo možným poškozením tkáně. Bolest můžeme dělíme na dva typy: akutní a chronická.

Akutní bolest

Akutní bolest provází onemocnění, operace, úrazy a trvá minuty až týdny. Bolest je silný stresor, což znamená, že zvyšuje uvolňování stresových hormonů do krve a ty negativně ovlivňují metabolizmus i imunitní systém. Akutní bolest provází zrychlený tep a dech, stažení průdušek a cév, reakce zažívacího traktu a zvýšení hladiny krevního cukru.

Chronická bolest

Chronická bolest zpravidla trvá déle než tři měsíce a rozlišujeme ji na dva typy. Prvním je bolest nociceptivní (cítící poškození tkání). Jejím podkladem jsou změny v tkáních (zánět, nedokrevnost), při nichž se k nervovým zakončením dostávají dráždivé látky. Nerv poté přenáší bolestivý vjem do míchy a z míchy míšními drahami do mozku.

Druhým typem chronické bolesti je bolest neuropatická (nervová). Bolestivý vjem vzniká  v samotných nervech a není žádné poškození tkání. Neuropatická bolest je velmi krutá a bývá trvalá nebo se vyskytuje v záchvatech s velmi vysokou frekvencí (cca padesátkrát za minutu). Neexistuje žádná poloha, která by přinesla úlevu.

Příkladem neuropatické bolesti je bolest trojklaného nervu, bolest při diabetické neuropatii, bolest po pásovém oparu a některé typy clusterových bolestí hlavy. Velmi typické je, že nepomáhají běžné léky proti bolesti a ani opioidy.

Velmi často se vyskytuje smíšená chronická bolest se složkou nociceptivní i neuropatickou. Příkladem je třeba onkologická bolest či bolest při výhřezu ploténky.

Jak se léčí bolest

Každá bolest by se měla léčit, protože bolest zásadně ovlivňuje psychický i fyzický stav člověka. V první řadě by se měla samozřejmě zjistit příčina bolesti.

Farmakoterapie bolesti je třístupňová a to mírná, střední a silná.

 • Mírná bolest se léčí neopiátovými léky (paracetamol)
 • Střední bolest se léčí slabými opioidy (codein, tramadol)
 • Silná bolest vyžaduje podání opioidy (morfin)

Ve všech stupních léčby se mohou k analgetikům přidat také léky proti depresi a úzkosti, antiepileptika a další léky, které zvýší účinnost terapie. Součástí léčby by měly být i nefarmakologické metody, jako jsou psychoterapie, fyzioterapie a úprava životního stylu.

Chronickou bolest  je nejlepší řešit s algeziologem, který může nabídnout více možností léčby než praktický lékař.

 

Bolest jako choroba patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Bolest a další příznaky

Píšeme jinde
 • Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Tatarák na křupavé topince nebo čerstvé bagetce, kdo by odolal? Pokud hledáte variantu, která se chuťově podobá té masové, zkuste tento recept. Tatarák z avokáda je pikantní, chuťově výrazný a zachutná i těm, kteří nad vegetariánskými pokrmy ohrnují nos.

 • Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Čatní (chutney) je chuťově velmi výrazná omáčka pocházející z indické kuchyně, podává se k masu i zelenině. Základem je vždy ovoce a spousta koření. Tentokrát si ji připravíme ze švestek, jablek, pomerančové šťávy, skořice, chilli a zázvoru.Zdravě.cz na Facebooku