Bolest jako choroba

Každý z nás někdy zažívá bolest. Většinou ji bereme jako signál, že s naším tělem není něco v pořádku. Existuje ale bolest jako nemoc. Je to chronická bolest. Co je vlastně bolest a jak ji rozdělujeme, o tom si povíme v dnešním článku.

Bolest definujeme jako nepříjemnou pocitovou zkušenost spojenou se skutečným nebo možným poškozením tkáně. Bolest můžeme dělíme na dva typy: akutní a chronická.

Akutní bolest

Akutní bolest provází onemocnění, operace, úrazy a trvá minuty až týdny. Bolest je silný stresor, což znamená, že zvyšuje uvolňování stresových hormonů do krve a ty negativně ovlivňují metabolizmus i imunitní systém. Akutní bolest provází zrychlený tep a dech, stažení průdušek a cév, reakce zažívacího traktu a zvýšení hladiny krevního cukru.

Chronická bolest

Chronická bolest zpravidla trvá déle než tři měsíce a rozlišujeme ji na dva typy. Prvním je bolest nociceptivní (cítící poškození tkání). Jejím podkladem jsou změny v tkáních (zánět, nedokrevnost), při nichž se k nervovým zakončením dostávají dráždivé látky. Nerv poté přenáší bolestivý vjem do míchy a z míchy míšními drahami do mozku.

Druhým typem chronické bolesti je bolest neuropatická (nervová). Bolestivý vjem vzniká  v samotných nervech a není žádné poškození tkání. Neuropatická bolest je velmi krutá a bývá trvalá nebo se vyskytuje v záchvatech s velmi vysokou frekvencí (cca padesátkrát za minutu). Neexistuje žádná poloha, která by přinesla úlevu.

Příkladem neuropatické bolesti je bolest trojklaného nervu, bolest při diabetické neuropatii, bolest po pásovém oparu a některé typy clusterových bolestí hlavy. Velmi typické je, že nepomáhají běžné léky proti bolesti a ani opioidy.

Velmi často se vyskytuje smíšená chronická bolest se složkou nociceptivní i neuropatickou. Příkladem je třeba onkologická bolest či bolest při výhřezu ploténky.

Jak se léčí bolest

Každá bolest by se měla léčit, protože bolest zásadně ovlivňuje psychický i fyzický stav člověka. V první řadě by se měla samozřejmě zjistit příčina bolesti.

Farmakoterapie bolesti je třístupňová a to mírná, střední a silná.

 • Mírná bolest se léčí neopiátovými léky (paracetamol)
 • Střední bolest se léčí slabými opioidy (codein, tramadol)
 • Silná bolest vyžaduje podání opioidy (morfin)

Ve všech stupních léčby se mohou k analgetikům přidat také léky proti depresi a úzkosti, antiepileptika a další léky, které zvýší účinnost terapie. Součástí léčby by měly být i nefarmakologické metody, jako jsou psychoterapie, fyzioterapie a úprava životního stylu.

Chronickou bolest  je nejlepší řešit s algeziologem, který může nabídnout více možností léčby než praktický lékař.

 

Bolest jako choroba patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskutujte na téma Bolest a další příznaky

Píšeme jinde
 • Recept na jahodový koláč krok za krokem

  Recept na jahodový koláč krok za krokem

  Sezóna jahod pokračuje, a tak si dnes upečeme svěží koláč, který jahodami doslova přetéká. Fotorecept krok za krokem.

 • Propadněte rychlému zavařování a připravte si zdravé marmelády a zavařeniny

  Propadněte rychlému zavařování a připravte si zdravé marmelády a zavařeniny

  V dnešní době je výroba vlastních domácích pochutin určených ke konzumaci čím dál oblíbenější. Pro své děti a koneckonců ani pro sebe nechceme kupovat ošizené marmelády a zavařeniny, které jsou plné "éček" a nikomu nechutnají. Ty kvalitnější výrobky bývají často předražené, a tak udělají velkou díru do peněženky. Zvlášť pokud jste zvyklí konzumovat tyto produkty několikrát do týdne. Domo-elektro a jejich zavařovací hrnce vykonají téměř veškerou práci za vás!Zdravě.cz na Facebooku